Відновлення історичної справедливості

15 вересня 2020 р. Регіональна комісія з реабілітації в місті Києві відновила в засіданні справедливість щодо п’яти громадян, які зазнали політичних репресій

На черговому засіданні 15 вересня 2020 р. Регіональної комісії з реабілітації в місті Києві, членом якої є старший науковий співробітник Інституту Н. Лапчинська, було розглянуто заяви киян – дітей репресованих і реабілітованих батьків.

Зібрані комісією документи підтверджують, що усі заявники були або виселені разом з розкуркуленими й депортованими батьками, або народилися на спецпоселенні в північних регіонах Російської Федерації. У них було вкрадене дитинство, тавро спецпоселенця стало їм на заваді для отримання освіти, професійного розвитку. Підневільна праця в підлітковому віці забрала здоров’я. Тому комісія одноголосно рекомендувала Національній комісії визнати кожного з них реабілітованими (потерпілими від репресій).

Окремо комісія розглянула пакет документів репресованого за політичною статтею 54-3 КК УРСР жителя Хмельницької області Костюка Степана Федоровича, 1893 р. народження. Він був підданий репресіям тричі. Вперше – у 1933 р., в розпал Голодомору, за законом про «п’ять колосків». У 1948 р. – засуджений на 25 років таборів. За життя він кілька разів подавав на реабілітацію, але отримував відмову. Останній раз відмова вже у посмертній реабілітації надійшла у травні 2013 р. Регіональна комісія з реабілітації в місті Києві врахувала докази, зібрані онуком репресованого О. Бондарем, і одноголосно рекомендувала Національній комісії реабілітувати С. Ф. Костюка.

На знімках Н. Лапчинська з О. Бондарем після ухвалення рішення комісії.