Україна через 77 років перемоги над Третім райхом знову на передовій боротьби з нацизмом (А. Іванець)

 

Україна відзначає 8 травня День пам’яті та примирення і 9 травня День перемоги над нацизмом. Для українців це особливі дати, які набувають особливого звучання в умовах агресії Росії. Україна зробили колосальний внесок у спільну перемогу об’єднаних націй над країнами Осі. Символічно, що під договором, який завершував Другу світову війну стоїть підпис українця генерала Кузьми Дерев’янка.

Українці відважно воювали в арміях низки держав антигітлерівської коаліції – Польщі (120 тис. осіб), Великобританії (45 тис. осіб), Франції (6 тис. осіб), СРСР (7 млн. осіб), США (80 тис. осіб), а також у лавах УПА та інших незалежницьких партизансько-підпільних формацій. Сотні українських підприємств, евакуйовані на Схід, продовжували працювати на фронт проти гітлеризму. Розробки науковців України допомагали знищувати нацистів. Понад 2600 українців визнані Праведниками світу за врятування євреїв від Голокосту.

Україна заплатила страшну ціну за перемогу над нацизмом – загинуло 8–10 млн. її громадян, серед 7 млн. українців, призваних до лав армії СРСР, майже половина загинула, а більшість тих, що вижили, стали інвалідами чи мали поранення, нацисти знищили більшість єврейського і циганського населення на українських землях, комуністичний режим депортував весь кримськотатарський народ з історичної Батьківщини, значна частина українців була вивезена поза межі країни на захід або евакуйована на схід. Німецько-радянський фронт двічі прокотився Україною, в результаті було зруйновано 700 міст і 28 тис. сіл.

За підсумками Другої світової війни Україна стала співзасновницею ООН, більшість її земель опинилася у одній державі. Втім це була не самостійна Українська держава, а тоталітарний СРСР, тому одразу після перемоги над нацизмом українці знову зазнали репресій, депортацій, переслідувань і знищення національних церков, а у 1946–1947 рр. пережили масовий штучний голод…

На жаль, тоталітарна ідеологія і практика відродилися у наш час у Росії. Україна знову опинилася на передовій протистояння із новітнім російським фашизмом – рашизмом. Агресія Росії проти України загрожує українській нації геноцидом. Неочікувано для Кремля і світу українці своїм героїчним спротивом зламали плани російських експансіоністів, зірвали бліцкриг «другої армії в світі», яка готувала арсенали для світової війни, та вперто знищують російських окупантів. США вперше з часів Другої світової війни відроджують для української нації, яка бореться з рашизмом, ленд-ліз. Українське «військове чудо» оплачується дорогою ціною. І те, що російських окупантів гине набагато більше ніж українських військових,  є невеликою втіхою. Для українців життя кожного захисника є безцінним, тому й прагнуть гідно провести в останню путь загиблих українських воїнів.

Цього року 9 травня українці очікували з тривогою, адже російські агресори цинічно перетворили свято перемоги над нацизмом на мілітаристське шоу, що живить агресію проти України, розпалює ненависть та сіє брехню. Вже вранці в Одесу полетіли російські ракети… А у Сатанівській об’єднаній територіальній громаді Хмельницької області українці, стоячи навколішки, проводжали в останню путь 19-річного випускника Сатанівської школи Назара Дмитрину, який в лавах ЗСУ захищав до останнього подиху країну від російських загарбників. За останній час це вже третій загиблий випускник цієї школи. На жаль, це не останні жертви російсько-української війни, та як і 77 років тому мужність та героїзм українського народу за підтримки цивілізованого світу зупинять новітній нацизм! Перемогли фашизм, переможемо і рашизм! Вічна пам’ять загиблим. Слава героям, які сьогодні боронять Україну і світ від неототалітаризму!

Андрій Іванець

провідний науковий співробітник Інститут досліджень Голодомору Національного музею Голодомору-геноциду

На світлинах прощання 9 травня 2022 року у Сатанові із захисником України Назаром Дмитриною