У Національному музеї Голодомору-геноциду відкрилася стаціонарна виставка «Рік 1933. Шлях додому»

У Національному музеї Голодомору-геноциду відкрилася стаціонарна виставка «Рік 1933. Шлях додому». Центральним експонатом виставки є картина українського художника-емігранта Віктора Цимбала «Рік 1933» – перший у світі художній твір на тему Голодомору 1932–1933 років в Україні.

«Полотно «Рік 1933» — це звинувачувальний присуд українця нелюдському сталінському режиму, що розкрито в його символіці – знесення в небо вбитих голодом матері з дитиною, які знайшли спокій вічності», – наголосила у своєму виступі під час презентації виставки генеральний директор музею Олеся Стасюк. Вона підкреслила, що Віктор Цимбал, живучи на трьох континентах та у п’яти країнах, завжди залишався українцем. У 1933 р. він організував збір коштів для тих українців, яким вдалося перетнути кордон, тікаючи від вірної смерті.

Цю картину, яку Українська Вільна Академія Наук у США передала в дар музею через Генеральне консульство України в Нью-Йорку, Віктор Цимбал написав у розпал Голодомору в 1933 році. Під час її першого експонування у 1936 р. в Буенос-Айресі, де в той час мешкав митець, місцеві комуністи влаштували протест.

Також О. Стасюк зачитала вітальний лист від Дори Вінницької, яка займається в УВАН справою популяризації творчості Віктора Цимбала. «Нехай ця символічна картина запалює дух українського народу і буде невмирущим вогнем в пам’ять мільйонів людей, які загинули від штучного голоду, створеного комуністичним режимом», – звернулася дослідниця до сучасних українців.

На презентації також виступила Олена Леонтович, письменниця, дослідниця творчості В. Цимбала. «Це знаменний, хвилюючий день, що картина В. Цимбала прийшла до України і що сотні тисяч українців познайомляться з роботою, яку митець писав кров’ю серця, бо його душа кривавилася і страждала з його народом», – підкреслила О. Леонтович. Також вона виразила надію, що невідомий широкому загалу творчий доробок вірного сина України буде вивчатися і в Україні.

Про особистий внесок В. Цимбала в збереження народних традицій і українського вільного духу говорила Олена Лозинська, співробітниця музею шістдесятництва.

Головний зберігач фондів музею Марина Принь заявила, що музей сприймає дар УВАН живописного твору В.Цимбала «Рік 1933» як акт довіри до держави Україна і Національного музею Голодомору-геноциду як державної інституції, завданням якої є збереження та поширення знань про Голодомор.

Виставка «Рік 1933. Шлях додому» експонуватиметься в Залі пам’яті Національного музею Голодомору-геноциду до 17 вересня, потім картина буде відправлена на реставрацію, щоб знову зустрітися з відвідувачами в новій будівлі музею.