РОДИНА МУСТАФИ ДЖЕМІЛЄВА ПІД ЧАС ГОЛОДОМОРУ 1932–1933 РОКІВ ДОПОМОГЛА УКРАЇНЦЮ ВРЯТУВАТИСЯ ВІД ГОЛОДНОЇ СМЕРТІ

У родині батька лідера кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва у с. Ай-Серез Судакського району під час Голодомору-геноциду 1932–1933 років проживав українець, який зумів виїхати з Наддніпрянської України в Крим. Про це голова Меджлісу кримськотатарського народу (1991–2013), народний депутат України розповів в інтерв’ю старшому науковому співробітнику Інституту дослідження Голодомору Андрію Іванцю.

 

За словами М. Джемілєва українців під час Голодомору-геноциду в Крим проривалося небагато через перепони, створені комуністичним тоталітарним режимом. «Але ті, хто пробивався, насамперед намагалися потрапити до кримських татар», – відзначив він.

 

М. Джемілєв згадує, що його батько Абдулджеміль вдома говорив тільки рідною кримськотатарською мовою, але коли розмовляв із сусідами-росіянами, вставляв українські слова, наприклад, «нехай», «погано». Коли син поцікавився звідки він їх знає, батько розповів, що «в голодні роки» до Ай-Серезу приїхав українець, якого він взяв на роботу і вчився у нього українській мові.

За спогадами М. Джемілєва, у батька було велике господарство, виноградники в Ай-Серезі. У 1936 році його розкуркулили і вислали на Урал за це, а також за нібито наявність батраків. «Насправді це були не батраки. Про українця батько говорив, що він як член родини у нас був. Різниці не було, ми однаково працювали разом з ним, просто додаткова робоча сила у нашій родині», – згадує лідер кримськотатарського народу.

Родина М. Джемілєва втекла з Уралу на Мелітопольщину, а пізніше переїхала до степового Криму, де в с. Бозкой він і народився у 1943 році. «Ось така цікава історія, що стільки років пройшло, оточення весь час російське було, а ось батько запам’ятав ці українські слова і намагався говорити по-українськи, відповідати росіянам», – згадує дитячі враження народний депутат.

Після тотальної депортації у 1944 році комуністичним тоталітарним режимом кримськотатарського народу з Криму, визнаної Україною та деякими іншими державами геноцидом, с. Ай-Серез перейменовано на Міжріччя (нині – Судакської міської ради АР Крим).