Працівник Інституту досліджень Голодомору А. Іванець прочитав лекцію про український вимір Другої світової війни хмельничанам

5 травня провідний науковий співробітник Інституту досліджень Голодомору Національного музею Голодомору-геноциду Андрій Іванець прочитав лекцію про український вимір Другої світової війни учасникам заходу «Зустріч поколінь «тих днів не змовкне слава» у Хмельницькому.

Захід до Дня пам’яті і примирення організувала Хмельницька обласна універсальна наукова бібліотека для студентів та викладачів вишів міста, бібліотечних фахівців Хмельниччини.

А. Іванець висвітлив український вимір світової воєнної катастрофи, хронологію основних подій, вагомий внесок українців у перемогу над нацизмом, втрати України в Другій світовій війні, а також провів деякі паралелі між діямі путінського режиму під час агресії проти України та політикою тоталітарних режимів, які розв’язали Другу світову війну.

Науковець, зокрема, розповів, що комуністичний режим до початку Другої світової війни вчинив геноцид проти української нації – знищував українську інтелігенцію, українську церкву, організував Голодомор, репресував управлінську верхівку в УСРР/УРСР, але у критичній військовій ситуації намагався розіграти українську карту. В СРСР були сформовані чотири Українські фронти, УРСР дозволили створити наркомати зовнішніх справ і оборони, на ордені Богдана Хмельницького зробили україномовний напис. За підсумками Другої світової війни Україна, як одна з найбільш постраждалих країн і через внесок українців у перемогу над нацизмом, стала співзасновницею ООН, а абсолютна більшість українських земель опинилися у межах однієї держави. На жаль, це був тоталітарний СРСР, адже боротьба за самостійну Українську державу тоді не завершилася успіхом.  Українці опинилися серед переможців над нацизмом, але не отримали свободи, а тому вже одразу після війни зазнали репресій, депортацій та страшних втрат від масового штучного голоду 1946–1947 рр.

На заході також виступали полковник у відставці, голова комітету ветеранів війни Хмельницької обласної ради ветеранів Володимир Бастричев і капітан військової частини А4239 (19 ракетна бригада “Свята Варвара”) Олексій Наконечний.