Перший в Криму Пам’ятний хрест жертвам Голодомору 1932–1933 років було встановлено у 2000 р. з ініціативи єпископа Сімферопольського і Кримського Української православної церкви Київського патріархату Климента у ніші кафедрального собору святих рівноапостольних Володимира і Ольги Сімферополі. Про обставини цієї події в інтерв’ю провідному науковому співробітнику Інституту дослідження Голодомору Національного музею Голодомору-геноциду Андрію Іванцю розповів сам архієрей, який після Об’єднавчого собору усіх гілок українського православ’я став митрополитом Сімферопольським і Кримським автокефальної Православної церкви України.
Ідея вшанувати жертв Голодомору у скульптурі виникла у служителя церкви наприкінці 1990-х рр., але потрібно було знайти належну форму її втілення. Під час поїздки на схід Криму його вразила скульптура на тему кримськотатарської історії, виготовлена із білого кримського каменю і встановлена на в’їзді до Судака. На публічному заході у цьому місті він поділився враженнями від побаченого. Після цього до нього підійшов скульптор Ільмі Аметов (1947–2011) і повідомив, що він автор твору.
Під час подальшого спілкування служитель церкви повідомив митцю, що хотів би встановити пам’ятний хрест із лозою, як символом Христа і життя, на знак вшанування мільйонів жертв Голодомору, організованого комуністичним режимом. Тоді, згадує митрополит Климент, прокомуністична та проросійська кримська влада і значна частина політиків ставилися неприхильно до відродження пам’яті про цей злочин Кремля.
І. Аметов захопився ідеєю створення пам’ятного знака і за певний час повідомив служителю церкви, що знайшов у Сімферополі неподалік від кафедрального собору дві залишені після будівництва брили, які можна використати як матеріал для виготовлення п’єдесталу та хреста. Скульптор створив скульптуру на волонтерських началах і подарував її Клименту, який у 2000 р. був піднесений до сану єпископа Сімферопольського і Кримського УПЦ Київського патріархату.
Як згадує архієрей, встановити досить великий за розмірами хрест у невелику нішу в стіні собору у Сімферополі було непросто, під час цієї операції трапилася пригода – коли на постамент намагалися краном поставити хрест, то він впав, але не розколовся. Зрештою, хрест опинився на призначеному йому місці.
У День пам’яті жертв Голодомору, у листопаді, щороку біля Хреста жертвам Голодомору проводилися публічні заходи, панахиду по загиблих від геноциду служив архієрей. У них брали участь сотні людей, переважно члени української громади Криму, представники кримськотатарського народу. Часом до них долучалися представники органів влади. Біля пам’ятного знаку проходили богослужіння та публічні заходи також у деякі інші дати (наприклад, у День пам’яті жертв політичних репресій). Згадування жертв геноциду українців продовжувалося навіть у окупованому Криму у 2014–2021 рр.
Фото заходу біля пам’ятного знаку зробив Віктор Качула (2013 р.)
Фото митрополита Климента зробив Андрій Іванець (2022 р.)