Одеса. Війна. “Асвабадітелі” на порозі… (Н. Петрова)

Петрова_Н_ФБ_46-й день війни_10 квітня Вже 46-й день більшість з нас не знає який сьогодні день тижня, число, але ми точно знаємо який день ми ведемо героїчну боротьбу за свою Незалежність, за своє існування, за свою Україну. Щодня, щомиті наші серця переповнюються новими негативними емоціями: Біль…. Сум…. Лють…. Розпач… Жага помсти… Ненависть… супроводжують кожного українця. Більшості з нас, навіть не зважаючи на восьмирічну війну, яка триває в нашій країні, ці відчуття до 24 лютого 2022 не були відомі, але той жахливий ранок віроломного повномасштабного вторгнення обєднав всіх миролюбивих, толерантних, доброзичливих українців в боротьбі за фізичне існування, проти денацифікації, яку вирішила проводити «дружна» расея, з своїми «маленькімі людішками» що Zдатні на неосяжні жодним розумом Zлочини… Щодня, щомиті ворог дає нам нові підстави та докази того, що в нас немає нічого спільного, в цих орків з людьми не може бути нічого спільного. Цей феномен єднання має стати предметом окремого дослідження: водночас всі дискусії щодо того, що може стати обєднучим фактором відійшли у далеку-далечінь: боротьба за своє існування – ось те, що завжди єднає, шкода що такою дорогою ціною, шкода що так пізно, шкода що не 8 років тому…. І одним з прорахунків путлера було саме повномасштабне вторгнення – саме це обєднало всіх, все, всюди і навіть наших європейських та заокеанських вічно занекопоєних та уже стурбованих друзів.
Сьогодні 10 квітня, і це особлива дата для кожного одесита, саме в цей день 1944 року місто було повністю звільнено від німецько-нацистських окупантів. 10 квітня 2022 року Одеса у передчутті російської рашистської орди, саме тому сьогодні в Одесі не буде традиційних урочистих заходів та пам’ятних акцій. В місто знову прийшла війна… Сьогодні ця та інші ключові дати Другої світової війни дати набувають нового сенсу, в тому числі термінологічного: чи доречно говорити про звільнення у 1944 році, чи може потрібно констатувати що це була нова окупація, іншим режимом, правонаступники якого сьогодні намагаються денацифікувати не тільки Одесу, а всю Україну?
Вже понад 8 років одесити вшановують пам’ять не лише полеглих визволителів міста у Другій світовій війні, щодня списки ГЕРОЇВ поповнюються новими іменами тих, хто вже не обійме дітей, батьків, жінок, чоловіків, не одружиться і не вийде заміж….. не отримає диплом, який залишиться в особовій справі….
Потерпаючи від ракетних ударів, Одеса вдячна усім захисникам України за те, що жодного окупанта немає в нашому сонячному місті. Передусім вдячні Миколаєву, який було звільнено від нацистів 28 березня 1944 року і який сьогодні захищає нас від орди. Я вже писала про несподівану знахідку в одному з одеських бомбосховищ: це оригінал (!!!) спеціального випуску газети “Південна Правда”, що вийшла друком 28 березня 1969 року до 25-річчя визволення Миколаєва. Я знайшла цю газету під гул сирени повітряної тривоги у березні 2022 року…. ця газета була як потужний удар, такий собі “привіт” з радянських часів, який ми тепер в посиленому варіанті відгодованого тоталітарною системою рашизму відчуваємо на собі….. А наступного дня :29 березня 2022 року Миколаїв було обстріляно. Під Миколаєвом та Херсоном полягли наші земляки, які не дали ворогу пройти далі. Історія повторюється, повторюється вона в багатьох деталях, датах, (не)співпадіннях. Ми сьогодні вже переконалися що це закономірності ведення підступної війни без правил, з неосяжним жодним розумом рівнем жорстокості. Знаковими та дуже важливими для розуміння подій сьогодення та Другої світової війни є проведення паралелей з сучасною війною яку ми ведемо проти рашистів. Сьогодні про це йшлося в онлайн-лекції Володимира Полторака про 10 квітня в історії Одеси. Запис буде доступний на сайті Одеської обласної бібліотеки для юнацтва.
10 квітня один із символів Одеси та одеситів, що відомі гостинністю, гумором та дружнім ставленням до всіх. Сьогодні одесити як і всі українці демонструють волелюбність, мужність, готовність пожертвувати всім заради свободи своєї України.
Навряд чи у 1944-му році одесити могли собі уявити, що у 2022 році на перлину Чорного моря будуть посягати нові «асвабадітелі» що чинитимуть звірства за лекалами своїх ідейних попередників і навіть будуть перевищувати їх в найгірших проявах.
Тому сьогодні на 10 квітня в Одесі запроваджено посилену комендантську годину, щоб запобігти можливим провокаціям та зіткненням, до яких активно готувався наш ворог та внутрішні колаборанти. 10 квітня стане ще одним днем, який невпинно наближає нас до перемоги над руZZкім міром.
Українці незламні!!! Вірю в Перемогу! Вірю в ЗСУ! Слава Україні!
Наталія Петрова
кандидат історичних наук
старший науковий співробітник відділу
дослідження соціо-демографічних та правових аспектів
Голодомору-геноциду філіалу
«Інститут дослідження Голодомору» Національного музею Голодомору-геноциду
(Україна, Київ)

доцент кафедри археології та етнології України, заступник декана факультету історії та філософії з наукової роботи, Одеський національний університет імені І.І. Мечникова (Україна, Одеса,)