«Монументальна пропаганда» на півдні. Навіщо окупанти повертають Леніна? (коментар А. Іванця радіо “Свобода”)

У Генічеську Херсонської області російські військові на площі перед районною державною адміністрацією встановили пам’ятник Леніну. Про це 18 квітня повідомив перший заступник голови обласної ради Юрій Соболевський. Депутат зазначив, що «ностальгічних настроїв за минулим на Херсонщині вже давно немає, але російські окупанти не можуть цього зрозуміти, тому продовжують експерименти по переміщенню в минуле». Журналісти проєкт Радіо Свобода «Новини Приазов’я» попросили історика проаналізувати такі дії окупантів.

Кримський історик і політолог, провідний науковий співробітник Інституту досліджень Голодомору Андрій Іванець вважає, що, за аналогією з окупованим Кримом, «російські військові намагаються запровадити ідеологічну роботу з населенням південних міст». Але, на думку історика, такі методи не матимуть ефективного результату.

«Гуманітарна сфера є для них важливим полем боя. Колись я аналізував ситуацію у Криму і за 5 років окупації нарахував 150 пам’ятників, які встановили вже в окупованому Криму. Це більше, ніж за весь імперський період Романових. Монументальна пропаганда – це один з елементів інформаційно-психологічної війни проти України», – сказав він.

«Путін стикнувся з тим, що українці мають іншу психологію, іншу політичну культуру, вона базується все ж на демократичних традиціях, волелюбності, а це принципово відрізняє українців від росіян, які живуть в авторитарній політичній культурі. Для того, щоб знищити українську ідентичність, політичні традиції, вживають заходи, щоб нав’язати українцям інший спосіб думання, інший спосіб поведінки. Це важке завдання для окупантів, але вони системно намагаються це робити», – пояснив Іванець.

Він вважає, що на окупованих територіях півдня України така система вже не буде працювати так ефективно, як у Криму через усвідомлення населенням, що «Росія веде агресивну війну і що її дії несправедливі». Він припускає, що «на півдні окупантам буде набагато важче нав’язати свою ідеологію українським громадянам».

На думку історика, метою російських загарбників є «не лише захоплення українських територій, а й ліквідація української нації».

«Військові дії, які веде Росія, мають на меті не тільки фізичне захоплення території. Ми маємо справу з набагато гіршою ситуацією, ми бачимо, що Росія проводить геноцид української нації. Те незрозуміле завдання, яке оголосив Путін про денацифікацію України, воно є абсурдним, звісно, бо Україна є демократичною державою і про якусь денацифікацію мови бути не може, з точки зору логіки та реальної ситуації. Але за цим формулюванням ховається намір денаціоналізувати українців», – сказав Іванець.

Історик певен, що «Путін є прихильником доктрини триєдиного руського народу, яка заперечує право української нації на суверенітет державний, культурний і будь-який інший, його не влаштовує існування українців як таких».