Листопад, 18 (п’ятниця)

Харків. Постанова політбюро ЦК КП(б)У «Про заходи по посиленню хлібозаготівель». Вирішено мобілізувати до 10 січня 1933 р. 600 комуністів для допомоги партійним організаціям забезпечити успішне проведення хлібозаготівель, виділити уповноваженого з виконання плану хлібозаготівель в індивідуальному секторі, завершити його реалізацію до 1 січня та створити насіннєві фонди до 15 січня. Заборонено будь-які витрати натуральних фондів, дозволено РВК перераховувати у фонд хлібозаготівель усі натурфонди колгоспів, які не виконували державних хлібозаготівельних завдань. Наказано повністю скасувати видачу натуральних авансів в усіх колгоспах, негайно повернути зерно, видане для громадського харчування колгоспників, організувати повернення хліба, розподіленого між членами правління та службовим персоналом, вилучити в окремих колгоспників та одноосібників хліб, розкрадений під час жнив, перевезення та в коморах, зараховувати до фонду оплати трудоднів зерно з присадибних ділянок колгоспників, застосовувати натуральні штрафи у вигляді додаткового завдання з м’ясозаготівель у розмірі 15–місячної норми здавання колгоспом м’яса, здійснити переобмолот соломи та полови, запровадити занесення на «чорну дошку» колгоспів, що саботують здачу хліба, застосувати до них такі заходи: негайне припинення підвозу товару, повна заборона кооперативної і державної торгівлі, вивіз товару з кооперативних магазинів; повна заборона колгоспної торгівлі для колгоспів, колгоспників, одноосібників; припинення всякого кредитування і дотермінове повернення кредиту та фінансових зобов’язань; очистити колгоспи від контрреволюційних елементів. Попереджено, що в райони та окремі села (і без занесення їх на «чорну дошку»), які незадовільно виконують хлібозаготівлі, мають припиняти завезення та продаж усіх без винятку промислових товарів.

Голодомор 1932–1933 років в Україні: Документи і матеріали. Київ, 2007. С. 388–390.

Харків. Постанова політбюро ЦК КП(б)У «Про заходи по посиленню хлібозаготівель». Ухвалено доповнення до постанови від 11 листопада 1932 р. та інструкції РНК УСРР «Про хлібозаготівлі в одноосібників» про застосування натурального штрафу у вигляді 15–місячної норми здавання м’яса, а його застосування не звільняє господарство від повного виконання хлібозаготівельного завдання. Запропоновано сільським радам вилучати першочергово насіннєву і продовольчу позику, видану одноосібникам в окремих районах через колгоспи, організувати 1100 бригад колгоспників для повного виконання одноосібниками хлібозаготівельного завдання, застосувати до «куркулів-твердоздавців», що не виконують плану здавання хліба, репресії згідно зі ст. 58 Кримінального кодексу.

Голод 1932–1933 років на Україні: очима істориків, мовою документів. Київ, 1990. С. 257–258.

Харків. Постанова політбюро ЦК КП(б)У «Про ліквідацію контрреволюційних гнізд та розгром куркульських груп». Доручено Реденсу та Косіору розробити до 23 листопада спеціальний оперативний план ліквідації куркульських та петлюрівських контрреволюційних кубел, ДПУ вилучити з міст ідеологів та організаторів куркульського саботажу, зобов’язати ДПУ провести чистку та засудження рахівників і бухгалтерів – 300 осіб. Доручено Чубарю у Дніпропетровській, Хатаєвичу в Харківській, Зайцеву в Чернігівській областях разом з обкомами провести операцію у найближчі дні. Зазначено, що каральні органи мають завдавати рішучого удару куркульським елементам для запобігання куркульським повстанням

Голод 1932–1933 років на Україні: очима істориків, мовою документів. Київ, 1990. С. 260–261.