Грудень, 24 (субота)

Село Інженерне, Чубарівський район, Дніпропетровська область. Лист колгоспника М. Дяченка про доведення додаткового плану хлібозаготівель у 350 ц артілі «Вірний шлях», а також про те, що залишився лише насіннєвий фонд та 15 тисяч непроплачених трудоднів, тому сільська рада забрала хліб на трудодні для виконання плану / Колективізація і голод на Україні. 1929-1933: Збірник документів і матеріалів. – К., 1992. – С. 572.

Вознесенськ, Одеська область. Л. Каганович скликав нараду секретарів райкомів, вислухав звіти про виконання хлібозаготівель, про результати застосування «чорних дошок», репресій, вилучення хліба, виданого на трудодні, вимагав вивезти наявний хліб із комор із будь-яких фондів, пришвидшити переобмолот, шукати розкрадений хліб в одноосібників / Командири великого голоду. Поїздки В. Молотова і Л. Кагановича в Україні та на Північний Кавказ. 1932-1933 рр. – К., 2001. – С. 327-328.

Харків. Лист ЦК КП(б)У всім секретарям райкомів, головам райвиконкомів, уповноваженим обкомів. Запропоновано вивезти протягом 5 днів усі наявні колгоспні фонди, у тому числі насіннєві, для виконання хлібозаготівельних завдань, а тих, хто чинитиме опір, навіть комуністів, арештовувати та віддавати під суд. Зобов’язано секретарів РПК та голів РВК вручити це рішення головам колгоспів протягом 24 годин під розписку / Голодомор 1932-1933 років в Україні: Документи і матеріали. – К., 2007. – С. 521.

Запоріжжя. Постанова бюро Запорізького міськкому партії за телеграмою ЦК КП(б)У щодо вивезення усіх фондів, у тому числі насіннєвих, до хлібозаготівель. Ухвалено текст телеграми до негайного виконання, доручено хлібозаготівельним бригадам цілодобово вивозити хліб, виділити спеціального уповноваженого з вивезення хліба, продовжувати переобмолот соломи, перевіювання полови, повернення розданого селянам хліба / Голод 1932-1933років на Україні: очима істориків, мовою документів. – К., 1990. – С. 296.