Грудень, 19 (понеділок)

Шифрограма Й. Сталіна і В. Молотова ЦК КП(б)У. Заборонили обмін сортового насіння на звичайне зерно шляхом міжколгоспного обміну, щоб не зірвати виконання хлібозаготівельних завдань. Зазначили, що така пропозиція в умовах катастрофічного спаду хлібозаготівель засвідчувала «гни- ле-ліберальне відношення до завдань партії і уряду», від якого давно пора звільнятися, «якщо не хочете мати неприємностей» / РДАСПІ. – Ф. 558. – Оп. 11. – Спр. 45. – Арк. 103.

Москва. Постанова ВКП(б) та РНК СРСР «Про хлібозаготівлі на Україні», підписана Й. Сталіним і В. Молотовим. Зазначено, що без негайного перелому в хлібозаготівлях Дніпропетровської, Одеської та Харківської областей Україна неспроможна виконати навіть удвічі зменшений план. Доручено Л. Кагановичу і П. Постишеву терміново виїхати на Україну, «засісти у вирішальних областях» як уповноважені ЦК ВКП(б) і РНК СРСР, розподіливши роботу з Косіором, Чубарем і Хатаєвичем, для виконання плану хлібозаготівель / Голод 1932-1933 років на Україні: очима істориків, мовою документів. – К., 1990. – С. 295.

Зафіксовано випадки арештів органами ДПУ УСРР осіб, які здали побутове золото до приймальних пунктів системи торгсину в Києві, Чернігові, Дніпропетровську, Запоріжжі, Одесі / РДАЕ. – Ф. 4333. – Оп. 1. – Спр. 149. – Арк. 88.