10 червня на міжнародній науково-практичній конференції «Геноцид українців: від минулого до сьогодення» (Ессен, ФРН) директорка Інституту дослідження Голодомору Національного музею Голодомору-геноциду, докторка історичних наук Світлана Маркова виголосила доповідь «Голод як інструмент реалізації людиноненависницької ідеології тоталітарного режиму СРСР та сучасної Росії».
У виступі С. Маркова розкрила механізми створення штучних голодів в Україні тоталітарним комуністичним режимом СРСР у ХХ ст., Голодомору-геноциду 1932–1933 рр. і заходи Росії з підриву світової продовольчої безпеки під час широкомасштабного наступу на Україну у 2022 р., зокрема, захоплення і незаконне вивезення українського зерна, знищення елеваторів, блокування експорту з українських морських портів.
«Похмурий символізм подій, які розгортаються зараз в Україні, може полягати в тому, що в рік 90-річчя початку Голодомору-геноциду 1932–1933 рр., кремлівський режим знову вдався до використання голоду, як інструмента геополітики», – сказала директорка Інституту дослідження Голодомору. Вона наголосила, що «злочинні дії Росії створюють сьогодні загрозу для продовольчої безпеки не лише України, але й низки інших країн, які залежать від поставок харчів із нашої держави». На її думку, уникнути такого розгортання подій можна «лише завдяки консолідованій позиції міжнародної спільноти, яка повинна посилювати санкційний тиск на Росію, розширювати надання допомоги українцям, які мужньо захищають свою державу, свій рідний дім».
У виступі С. Маркова, зокрема, відзначила, що і під час масового штучного голоду в 1921–1923 рр. в Україні і Голодомору-геноциду 1932–1933 рр. російські більшовики вивозили українське зерно та інше продовольство на експорт, зокрема, до Німеччини. Науковиця з жалем констатувала, що ФРН й досі не визнала Голодомор актом геноциду.
С. Маркова відзначила важливість інформування німецького суспільства про геноцид, вчинений тоталітарним режимом СРСР проти українців, і про геноцидну політику сучасної Росії, а також розповіла про участь українських науковців у науково-практичній конференції в Ессені, серед яких були директорка Національного музею Голодомору-геноциду Олеся Стасюк і провідний науковий співробітник Інституту дослідження Голодомору Національного музею Голодомору-геноциду Василь Марочко.
За підсумками роботи міжнародної науково-практичній конференції «Геноцид українців: від минулого до сьогодення» були ухвалені документи, у яких міститься заклик до влади Німеччини визнати Голодомор 1932–1933 рр. геноцидом української нації та збільшити масштаби допомоги Україні, яка протистоїть агресії неототалітарної Росії та захищає європейські цінності.
Прес-служба
Інституту дослідження Голодомору
Національного музею Голодомору-геноциду