ДОКУМЕНТ З ЧЕРНІГІВЩИНИ СВІДЧИТЬ: МАЙНО ЖЕРТВ РОЗКУРКУЛЕННЯ І ГОЛОДОМОРУ ВЛАДА ВИКОРИСТАЛА НА ПОТРЕБИ КОЛЕКТИВІЗАЦІЇ (Д. Байкєніч)

Внаслідок розкуркулення та Голодомору-геноциду в Україні з’явилася велика кількість спорожнілих житлових та господарських будівель. Комуністичний тоталітарний режим привласнив нерухоме майно та використав його на потреби подальшої колективізації.

Режим завжди забирав найкраще. Зокрема, Варвинський районний виконавчий комітет Чернігівської області передав спорожнілі будівлі в районі для розвитку місцевої МТС. Це зафіксовано у документі, який зберігається в ЦДАВО України. Технічні характеристики переданого майна свідчать про заможність колишніх господарів та, ймовірно, їхню трагічну долю (розкуркулення, вивезення до Сибіру, смерть від голоду тощо). Можна лише уявити, скільки лишилося спорожнілих хат, менш придатних до подальшої експлуатації, у той час.

 

Дмитро БАЙКЄНІЧ, провідний науковий співробітник відділу історичних досліджень Голодомору-геноциду Інституту дослідження Голодомору Національного музею Голодомору-геноциду, кандидат історичних наук