Філіал «Інститут дослідження Голодомору» Національного музею Голодомору-геноциду виступив співорганізатором проведення До Дня пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу, який відзначається 18 травня ZOOM-конференції “Спогади дорогою додому”, що відбулася 15 травня 2021 року у на платформі ZOOM.
На вшанування пам’яті жертв депортації кримських татар до Дня пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу, ми згадуємо понад 200 000 кримських татар, яких примусово вивезли з Криму в 1944 році, та тих, хто мусив покинути свою малу батьківщину під час окупації Криму в наші дні.
Організаторами заходу виступили: ГО Кримські татари Одещини /CT Odesa vilâyetniñ Qırımtatar, Філіал «Інститут дослідження Голодомору» Національного музею Голодомору-геноциду; Одеська обласна бібліотека для юнацтва ім.В.В.Маяковського; Одеське етнологічне товариство (ОЕТ); Наукове етнологічне студентське товариство (НЕСТ) кафедри археології та етнології України факультету історії та філософії ОНУ імені І.І.Мечникова
За участі науковців та громадських діячів було проведено конференцію та презентацію і зустріч з авторами навчального посібника «ІСТОРІЯ КРИМУ ТА КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАРОДУ».
Серед учасників конференції були співробітники Інституту Андрій Іванець – один з авторів презентованого видання та Наталія Петрова – модератор та ініціаторка проведення заходу.
Учасниками конференції виступили:
Гульнара Бекірова, історик, кандидат політичних наук, член Українського ПЕН-центру. Керівник проєкту «Толерантні учні – толерантне суспільство» (2010). Викладала в Кримському інженерно-педагогічному університеті (2008-2015). Автор десяти книг, сценаріїв шести документальних фільмів. Автор і ведуча програми «Таріх седаси» (Голос минулого) на телеканалі ATR. Лауреат Міжнародної премії ім. Б.Чобан-заде.
Андрій Іванець, кандидат історичних наук, старший науковий співробітник філіалу «Інститут дослідження Голодомору» Національного музею Голодомору-геноциду; член Вченої ради Науково-дослідного інституту українознавства, координатор Таврійської гуманітарної платформи. Автор двох персональних монографій, у тому числі «Перший Курултай: від кримськотатарських установчих зборів до національного парламенту (1917–1918 рр.)» (2018), автор і співукладач книги «Кримськотатарський національний рух у 1917–1920 рр. за архівами комуністичних спецслужб» (2019), співавтор двох монографій. Отримав премію на конкурсі І. Гаспринського за публікацію про українсько-кримськотатарські взаємини у 1917 році (2012 р.). Брав участь у підготовці книжок із серії “Кримськотатарська проза українською”.
Бекір Аблаєв, член ГО «Кримська родина», реалізує освітню ініціативу «Історія Криму і кримських татар» для вихованців культурно-освітнього центру «Кримська родина», автор низки книжок на кримську і кримськотатарську тематику. Відзначений Премією КМУ за особливі досягнення молоді у розбудові України (2019), є Стипендіатом стипендії Президента України для молодих письменників (2019)
Науковці, громадські діячі
Ярослава Різникова, заступник директора Департаменту культури, національностей, релігій та охорони об’єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації – начальник управління культури, національностей та релігій
Февзі Мамутов Майстер спорту України міжнародного класу; Віце-президент Федерації спортивної боротьби України в АРК; ГО Кримські татари Одещини /CT Odesa vilâyetniñ Qırımtatar
Аніфе Куртсеітова Голова ГО “КРИМСЬКА РОДИНА”
В’ячеслав Кушнір, доктор історичних наук, професор, декан факультету історії та філософії ОНУ імені І.І.Мечникова
Олена Сминтина, доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри археології та етнології України ОНУ імені І.І. Мечникова.
Олександр Лисенко, доктор історичних наук, професор, завідувач відділу історії України періоду Другої світової війни Інституту історії України НАНУ
Проблеми дослідження питання депортації та злочинів тоталітарного режиму
Ульвіє Аблаєва, етнолог, кандидатка історичних наук, старша наукова співробітниця Львівського музею історії релігій. Дослідниця традиційної культури кримськотатарського народу, організаторка науково – просвітницьких та громадських заходів.
Олена Соболева, кандидатка історичних наук, старша наукова співробітниця відділу культурологічних досліджень НДІУ. Членкиня Національної спілки краєзнавців України.
Ірина Нечиталюк, кандидат філологічних наук, доцент кафедри української літератури, ОНУ імені І.І. Мечникова
Вікторія Іслямова, кандидат історичних наук, етнолог
Модератор конференції:
Наталія Петрова, кандидат історичних наук, етнолог, ОНУ імені І.І.Мечникова факультет історії та філософії, заступник декана з наукової роботи, доцент кафедри археології та етнології України, старший науковий співробітник відділу дослідження соціо-демографічних та правових аспектів Голодомору-геноциду філіалу «Інститут дослідження Голодомору» Національного музею Голодомору-геноциду.
Учасниками конференції були студенти та аспіранти факультету історії та філософії ОНУ імені І.І.Мечникова, викладачі ЗОШ Одеської області, викладачі та науковці з Києва, Одеси, Миколаєва, Ізмаїла, Галича. Був учасник з Узбекистану.
Детальніше про захід можна дізнатися за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=73g3IOCIXS4