Весна 1986 р. стала для українців Чорним болем. 26 квітня 1986 р. на четвертому енергоблоці Чорнобильської АЕС стався потужний хімічний вибух. Пожежу в середині четвертого блоку ліквідували лише 10 травня (коли більша частина графіту згоріла). За Міжнародною шкалою аварію класифікували як найвищий (7) рівень небезпеки. Десять днів, до 6 травня тривав викид із пошкодженого реактора на рівні десятків мільйонів кюрі на добу. 11 тон ядерного палива було викинуто в атмосферу. Люди гинули від вибухів та високих доз опромінення. В Україні забрудненими офіційно стали 2 293 населених пунктів (майже 3 млн. осіб), із сільськогосподарського користування виведено понад 5 млн. гектарів земель.
Виникає запитання, на яке я не знайшла, свого часу відповіді: “Чи не навмисно комуністичним режимом було спровоковано Чорнобильську катастрофу? Зокрема, як один із планів порятунку совєцької імперії?”. А так як людське життя не є базовою цінністю тоталітарних, авторитарних режимів (воно є цінністю в демократичних державах) совєцькі очільники могли прийняти й таке рішення. Від самого початку катастрофи кремлівське керівництво мовчало, як і їхні посіпаки в УРСР. Комуністичні очільники відразу не звернулися до Західних країн із проханням про допомогу, спільні дії («закрите тоталітарне суспільство» завжди нехтує людським життям)… Радіація поширилася на площу 200 тисяч квадратних кілометрів. До кінця літа 1986 р. було евакуйовано понад 90 тис. українців із 81 населеного пункту. Точну чисельність загиблих не знають й досі, їх більше 100 тисяч.
Весна 2022 р. для українців прийшла з російською війною. 24 лютого 2022 р. росія підло, без оголошення війни, вдерлася на територію суверенної держави Україна. На одній із головних ділянок наступу «російські стратеги» вирішили рухатися на Київ Чорнобильською зоною. Ця територіє є планетарною зоною болю, страждання, смерті. Увійти до Чорнобильської зони важкою технікою, яка здіймаючи радіоактивну куряву створює смертельну небезпеку для усіх оточуючих, не наважився б ніхто, окрім рашистів. Російські маси призвичаювали століттями, що “государь” знає як краще діяти, а їм не варто думати. Отож, ніхто не відмовився рити собі окопи в “Рудому лісі” – місцевості із високим рівнем радіаційного забруднення. Рашисти швидко забули слоган першого сезону російського серіалу «Чорнобиль. Зона відчуження» – «Ніхто не повернеться колишнім»…
Весна 2022 р. могла стати Невтішним болем 25 квітня.
Доземний уклін, шана і повага усім українцям, котрі пройшли і проходять теперішні випробування, муки, страждання. Світла пам’ять усім, хто віддав свої життя за майбутнє України!
Слава Україні! Слава ЗСУ!
Світлана Маркова
