Британський письменник Джордж Оруел у романі-антиутопії «1984» назвав «новомовою» мову, створену тоталітарним режимом партії «АНГСОЦ» («Англійський соціалізм») для керування підкореним суспільством Океанії та, зокрема, унеможливлення будь-яких форм мислення окрім нав’язаної владою. Новомова була не просто спотвореною партійно-бюрократичним лексиконом та партійною ідеологією англійською: у ній слова втрачали своє первісне значення і мали цілком протилежний зміст. За кілька десятиліть вона мала цілком витіснити «старомову» – класичну англійську. Британець взяв за модель для новомови офіційні документи тоталітарних СРСР і Третього райху.
Українці ознайомилися з новомовою російських комуністів у процесі її творення – під час кількох російсько-українських війн і окупацій за їх підсумками більшовицькою Росією більшої частини території УНР у 1917–1921 рр. Під час масового штучного голоду 1921–1923 рр. філія РКП(б) в Україні – КП(б)У (існувала на правах обласної організації партії російських комуністів) – продовжила застосування цієї практики. Кричущий приклад якої стався 101 рік тому – 4 серпня 1921 р. – Політбюро ЦК КП(б)У винесло щодо питання про боротьбу з голодом наступну ухвалу:
«Указать губкомам, что при проведении кампании необходимо различать призыв к борьбе с голодом в России от борьбы с неурожаем на Украине, где помощь местам, пострадавшим от неурожая, может быть оказана вполне своими губернскими или уездными средствами».
Фото витягу протоколу Політбюро ЦК КП(б)У від 04.08.21 із книжки: Голод 1921-1923 рр. в Україні: Зб. документів і матеріалів. Упоряд.: О.М. Мовчан, А.П. Огінська, Л.В. Яковлева. Київ: Наукова думка, 1993.
Ціна цього рішення виявилася страхітливою для українського народу – десятки, а може і сотні тисяч життів. Вже влітку 1921 р. комуністичні вожді окупованої України знали, що насувається голод, пов’язаний з результатами їх політики, несприятливими кліматичними умовами та наслідками воєн і революцій. Втім замість зосередження зусиль на порятунку українців КП(б)У взялася за виконання вказівок з Москви щодо постачання продовольством Росії. Допомогу голодуючим в Україні все ж активно збирали і… відправляли до РСФРР. Більшовицький режим не просто забороняв збирати або привозити з-за кордону допомогу голодуючим українцям, він значний час відмовлявся оголошувати регіони УСРР, де вже фіксувалася масова смертність від голоду, голодуючими, намагався у них збирати продовольчу допомогу Поволжю та направляв сотні тисяч російських біженців в Україну. Інформаційна блокада у ЗМІ про голод в Україні була знята лише на межі 1921–1922 рр. А іноземним організаціям допомоги червона Москва дозволила працювати в Україні де-факто лише з весни 1922 р., тоді як у Росії вони почали діяти ще у серпні–вересні 1921 р.
Група голодуючих селян Миколаївської губернії. Фотодокумент з фондів ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного (Од. об. 3-30)
Більшовицькі традиції використання новомови для спроб підкорити Україну активно продовжує неототалітарний путінській режим. Світ вже не перший рік чує його дегуманізуючі українців вигадки про «хунту» і «фашистав» в Києві, «злочинний києвській режим», «адін народ» тощо, які покликані виправдати злочин агресії Росії проти України та інші тяжкі злочини, які скоюють росіяни на українській землі. З початком нової фази агресії у лютому 2022 р. словник російської новомови поповнився висловом «спеціальна воєнна операція» і забороною називати війну проти України війною.
З весни 2022 р. в РФ та на тимчасово окупованих українських територіях діють нові законодавчі обмеження на свободу слова, що передбачають кримінальну відповідальність за так звані «фейкі» про дії російської армії в Україні. Кримська правозахисна група задокументувала факти застосування статті «за дискредитацію російської армії» у Криму з початку березня до 20 липня 2022 р. За цей період, повідомляють правозахисники, окупаційна влада передала щонайменше 73 адміністративних провадження на розгляд до «судів» Криму за ст. 20.3.3. КпАП РФ (««публічні дії, спрямовані на дискредитацію російської армії»). За 62 з них винесено ухвалу про призначення покарання. Загальна сума штрафів склала близько 2 мільйонів рублів.
Найсумніше, що, як повідомляють правозахисники, порушення провадження найчастіше починається з доносу. Приміром, в одному з випадків в Криму учні донесли на вчительку, яка під час уроку намагалася розповісти, що в Україні немає нацистів, а українці не зустрічають російську армію як визволительку. В іншому — вихователі дитячого садочка написали донос на свою колегу за негативні висловлювання про президента РФ і війну в Україні. У третьому — дружина повідомила поліцію про суперечки з чоловіком на політичну тему! Це свідчить, що путінський режим використовує новомову на окупованих територіях України як один із інструментів формування «хомо путінус» – «людини невільної», підданого неототалітарної держави.
Втім ситуація на російсько-українському фронті та у світі дозволяє припустити, що у діючого російського режиму історичний час може вичерпатися набагато швидше, ніж новітня російська новомова деформує свідомість більшості людей на окупованій території України…
Андрій Іванець
провідний науковий співробітник
Інституту дослідження Голодомору
Національного музею Голодомору-геноциду,
кандидат історичних наук