75-й день народження святкує дослідниця Голодомору, доктор історичних наук, професор Валентина Борисенко

7 липня 2020 75-й день народження святкує дослідниця Голодомору, доктор історичних наук, професор Валентина Борисенко.

Щиро вітаємо Валентину Кирилівну з ювілеєм!

Пані Валентина вперше розробила програму-запитальник для опитування свідків Голодомору, запропонувавши дослідникам методологію запису усної історії. За цим запитальником у багатьох областях України і сьогодні працюють науковці, викладачі, студенти.

“До 1990–х люди про це [Голодомор. – ред.] боялися говорити. В одному селі, пригадую, жінка трохи розказала про голод, а коли я хотіла записати її прізвище, відмовилася: «Не скажу, а то прийдуть і вб’ють». А після 1991–го, та ще й у “зоні відчуження” — вже нічого не боялися. І ті розповіді були такі трагічні що, здавалося, витерпіти було неможливо. Наприкінці, найчастіше, була фраза: “Така житка, моя голубонько…”. Я так і назвала одну зі своїх книжок.

Відтоді я розробила спеціальну програму-запитальник для студентів. Спершу реакція молоді була — смішок. Вони мало про це знали. А коли вже записали — а я ввела це завдання як обов’язкове для заліку, — я побачила, що вони змінилися. Вони записували ці спогади від своїх рідних. І зрозуміли, що тут — правда, якої в книжках вони доти не читали. Залишалися поодинокі, які не хотіли про це писати, вірогідно, через виховання в сім’ї.” (З інтерв’ю Валентини Борисенко виданню Україна Молода)