15 тисяч історичних видань поїдуть до 200 бібліотек України завдяки проєкту «Боротьба за свідомість»

28 липня Національний музей Голодомору-геноциду презентував з Інститутом дослідження Голодомору освітньо-патріотичний проєкт «Боротьба за свідомість». Завдяки спільним зусиллям партнерів проєкту – до нього долучились Міністерство культури та інформаційної політики України, Український інститут національної пам’яті, архів Служби безпеки України, Всеукраїнська правозахисна організація «Меморіал» імені В. Стуса, КП «Центр захисту інформаційного простору України» та Видавничий дім «Києво-Могилянська академія» – цьогоріч було зібрано п’ятнадцять тисяч рідкісних книг для двохсот бібліотек України.

Поповнення отримають головно університетські бібліотеки (162), але книги надійдуть і до бібліотек коледжів та технікумів, і обласних універсальних наукових бібліотек. Ці книги з історичної тематики, які у своїй більшості видані невеликими накладами і практично відсутні у продажу, надаватимуться бібліотекам безоплатно, комплектами по 60 одиниць. Партнери відбирали ті бібліотеки, які минулого року не потрапили до проєкту. Тоді бібліотеки отримали 10 тисяч унікальних історичних та енциклопедичних видань. 

Проєкт передбачає не тільки збір і розповсюдження історичних видань, а й міжбібліотечний обмін. Про це, зокрема, йшлося на нараді потенційних партнерів проєкту на початку цього року. Також на цьому наголосила у виступі на презентації генеральний директор Національного музею Голодомору-геноциду Олеся Стасюк: «Ми закликаємо видавництва приєднуватися до ініціативи і передавати історичні книги до бібліотек. Крім того, кожен охочий може подарувати власну книжкову колекцію з теми Голодомору бібліотеці нашого музею, щоб широкий загал міг отримати доступ до унікальних рідкісних видань». 

Про важливість проєкту говорив голова Українського інституту національної пам’яті, науковець Антон Дробович: «Дуже дякую колективу музею за ініціативу важливого проєкту. Питання мілітарної політики, безпеки та відновлення доступу до правди не мають перерв на жодні віруси та ситуації. Спеціально для нього ми провели ревізію нашої бібліотеки і виявили декілька сотень книг, в тому числі із зібраними даними про жертв Голодомору. Це саме ті видання, які не можна придбати, а лише отримати в дар або переглянути у бібліотеках». 

До подарункових комплектів вкладені і книги з доробку відомого українського історика, професор і завідувача кафедри світового українства історичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка, провідного наукового співробітника Інституту дослідження Голодомору Володимира Сергійчука. Він висловив сподівання, що «з часом точно буде встановлено історичну правду», а те, що книги про Голодомор йдуть до наукових інституцій, студентів, усіх, хто цікавиться історією України, тільки сприятиме цьому.

Під час заходу передала свою спеціалізовану бібліотеку до книгозбірні музею Голодомору-геноциду директорка Інституту дослідження Голодомору Світлана Маркова.